عمل خشک کردن با اسپری درایر آزمایشگاهی روش تولید یک پودر خشک از یک مایع یا یک محلول آبکی با خشک کردن سریع با یک گاز داغ است . در رابطه با خشک کردن بسیاری از مواد حساس به گرما نظیر مواد غذایی و محصولات دارویی این روش بیشتر از همه ترجیح داده می شود . یک توزیع بدون نقص اندازه ی ذرات یک دلیل برای انجام این عمل برای بعضی از محصولات صنعتی نظیر کاتالیزور ها است . هوای محیط گرما دیده نقش خشک کنندگی دارد ، گرچه اگر مایع یک حلال اشتعال پذیر نظیر اتانول یا محصول حساس به اکسیژن باشد ، نیتروژن مورد استفاده قرار می گیرد .

تمامی اسپری درایر ها از نوعی نازل اسپری یا اتمایزر به منظور پخش کردن مایع یا محلول آبکی استفاده می کنند . متداول ترین آن ها دیسک های گردان و نازل های چرخشی فشار بالای تک مایعی است . چرخ های اتمایزر مشخص شده است که توزیع ذرات را با اندازه های پهن تری انجام می دهد ولی هر دو روش اجازه به توزیع بی نقص اندازه ی ذرات می دهند . برای بعضی از موارد دیگر نازل های اولترا سونیک یا دو مایعی به کار گرفته می شوند . بستگی به نیاز های فرآیند ، با انتخاب های مناسب می توان قطره هایی با اندازه ای از 10 تا 500 میکرو متر دست یافت . متداول ترین کاربرد ها در محدوده ی قطره هایی با اندازه ی 100 تا 200 میکرو متر هستند . پودر خشک اغلب اوقات جریان آزاد است .

یک اسپری درایر آزمایشگاهی یک جریان مایع را گرفته و جسم حل شده یا سوسپانسیون را به عنوان یک جامد جدا و حلال را به بخار تبدیل می کند . جریان ورودی مایع از طریق یک نازل به درون جریان بخار داغ اسپری و تبخیر می شود . جامدات همان طور که رطوبت به سرعت قطره هایی کوچکی از خود بر جا می گذارد شکل می گیرند . یک نازل معمولا برای هر چه کوچک تر کردن قطره های کوچک ، به حداکثر رسانی انتقال گرما و سرعت تبخیر آب ، به کار گرفته می شود . اندازه ی قطره ها می تواند از 20 تا 80 میکرو متر باشد که بستگی به نازل دارد . دو نوع اصلی نازل دیده می شود : نازل تک مایع فشار بالا ( 50 تا 300 بار ) و نازل دو مایعی : یک مایع ، مایعی است که باید خشک شود و مایع دوم گاز فشرده شده است ( معمولا هوا در 1 تا 7 بار ) .

اسپری درایر ها بسیار سریع می توانند در مقایسه با دیگر روش های خشک کردن ، یک محصول را خشک کنند . آن ها هم چنین یک محلول ، یا محلول آبکی را به پودر خشک در یک مرحله تبدیل می کنند که می تواند بسیار مفید باشد چون فرآیند خشک کردن را بسیار ساده کرده و هزینه ها را کاهش می دهد .

کاربرد های خشک کردن با استفاده از اسپری درایر

غذا : شیر خشک ، قهوه ، چایی ، تخم مرغ ، غلات ، ادویه جات ، طعم دهندگان ، نشاسته و مشتقات نشاسته ، ویتامین ها ، آنزیم ها ، استویا ، رنگ دهندگان و غیره .

محصولات دارویی : آنتی بیوتیک ها ، ترکیبات پزشکی ، افزودنی ها .

صنعتی : رنگ دانه های رنگی ، مواد سرامیکی ،  پشتیبان های کاتالیزوری ، ریز جلبک .

نانو اسپری درایر

نانو اسپری درایر در زمینه خشک کردن با استفاده از اسپری درایر امکانات جدیدی را ارائه می دهد . ذرات را می توان با یک توزیع اندازه ی محدود از 300 تا 5 میکرو متر تولید کرد . میزان بازده تا 90 درصد بالا است و مقدار حداقل نمونه 1 میلی لیتر می باشد .

  • امتیاز کلی
  • Rated 4.3 stars
    4.3 / 5 (2 )
  • امتیاز شما


دیدگاه ها بسته شده است

لوگوی جشنواره وب و موبایل ایران