تاکومتر یا دور سنج یک دستگاه سنسوری است که برای اندازه گیری سرعت چرخش یک شیء نظیر میله ی موتور در یک ماشین استفاده می شود . این دستگاه تعداد گردش ها در هر دقیقه ( RPM ) هر شیء را مشخص می کند . این دستگاه از یک صفحه ی مدرج ، یک سوزن برای تشخیص قرائت فعلی ، و علایمی برای مشخص سازی سطوح خطرناک و امن تشکیل شده است .

 

مشاهدۀ قیمت و مشخصات انواع دور سنج
 

 

اگر به تاریخ بنگریم ، اولین تاکومتر های مکانیکی بر اساس اندازه گیری نیروی سانتریفیوژی ساخته شدند . در سال 1817 ، از آن ها برای اندازه گیری سرعت دستگاه ها استفاده شد . ولی بعد از سال 1840 ، استفاده از آن ها به شکل شایعی برای اندازه گیری سرعت وسایل نقلیه بوده است .

انواع پیشرفته در کاربرد های جدید ، به عنوان مثال ، در زمینه ی پزشکی به کار گرفته می شود که یک هماتاکومتر قرار داده شده در رگ می تواند سرعت جریان خون را تخمین بزند .  از نتایج به دست آمده می توان برای تشخیص مشکلات گردش خونی نظیر بسته بودن رگ ها استفاده کرد .

انواع تاکومتر ها

تاکومتر هایی که به طور متداول پیدا می شوند در زیر اشاره می شوند

نوع آنالوگ : از یک سوزن و اینترفیس شبیه به صفحه ی مدرج تشکیل شده است . آن ها امکان ذخیره سازی قرائت ها را ندارند و نمی توانند جزییاتی نظیر میانگین و انحراف را محاسبه کنند . اینجا سرعت از طریق یک فرکانس خارجی ارسالی به تبدیل کننده به ولتاژ به ولتاژ تبدیل می شود . این ولتاژ سپس توسط یک ولت متر آنالوگ نمایش داده می شود .

نوع دیجیتال : دارای یک LCD یا LED برای خواندن نتایج هستند و یک مموری برای ذخیره سازی نتایج . از آن ها می توان برای کار های تخصصی تر استفاده کرد ، و برای اندازه گیری و بررسی دقیق هر گونه کمیت های مبتنی بر زمان بسیار مناسب هستند . تاکومتر های دیجیتال این روز ها بسیار متداول هستند و آن ها نتایج را به صورت عددی به جای استفاده از سوزن و صفحه های مدرج فراهم می کنند .

نوع غیر تماسی و تماسی : تاکومتر نوع تماسی در تماس با میله ی چرخشی قرار دارد . نوع غیر تماسی برای موارد کاربردی متحرک مناسب هستند و از یک دیسک اپتیکال یا لیزری استفاده می کنند . در نوع تماسی ، یک سنسور مغناطیسی یا انکودر اپتیکال استفاده می شود . هر دوی این نوع روش های اکتساب داده ها هستند .

نوع اندازه گیری فرکانس و زمان : هر دوی این تاکومتر ها مبتنی بر روش های اندازه گیری هستند .  دستگاه اندازه گیری زمان سرعت را با اندازه گیری فواصل زمانی بین پالس های ورودی اندازه گیری می کند در حالی که نوع اندازه گیری کننده ی فرکانس سرعت را با اندازه گیری فرکانس پالس های ورودی اندازه می گیرد . تاکومتر های اندازه گیری کننده ی دما برای اندازه گیری های سرعت پایین و تاکومتر های اندازه گیری کننده ی فرکانس برای اندازه گیری های سرعت بالا ایده آل هستند .

 

 

مشاهدۀ قیمت و مشخصات انواع دور سنج
 

قیمت دور سنج 

برای اطلاع از قیمت دورسنج می توانید درخواست خود را از طریق فرم زیر ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند

درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►


  در فرم زیر نام  ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

   

  نام و نام خانودادگی شما (الزامی)

  آدرس ایمیل شما (الزامی)

  شماره تماس شما (الزامی)

  نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

  پیام شما

   

  • امتیاز کلی
  • No Rating Yet!
  • امتیاز شما


  دیدگاه ها بسته شده است