تاکومتر یا دور سنج یک دستگاه سنسوری است که برای اندازه گیری سرعت چرخش یک شیء نظیر میله ی موتور در یک ماشین استفاده می شود . این دستگاه تعداد گردش ها در هر دقیقه ( RPM ) هر شیء را مشخص می کند . این دستگاه از یک صفحه ی مدرج ، یک سوزن برای تشخیص قرائت فعلی ، و علایمی برای مشخص سازی سطوح خطرناک و امن تشکیل شده است .

اگر به تاریخ بنگریم ، اولین تاکومتر های مکانیکی بر اساس اندازه گیری نیروی سانتریفیوژی ساخته شدند . در سال 1817 ، از آن ها برای اندازه گیری سرعت دستگاه ها استفاده شد . ولی بعد از سال 1840 ، استفاده از آن ها به شکل شایعی برای اندازه گیری سرعت وسایل نقلیه بوده است .

انواع پیشرفته در کاربرد های جدید ، به عنوان مثال ، در زمینه ی پزشکی به کار گرفته می شود که یک هماتاکومتر قرار داده شده در رگ می تواند سرعت جریان خون را تخمین بزند .  از نتایج به دست آمده می توان برای تشخیص مشکلات گردش خونی نظیر بسته بودن رگ ها استفاده کرد .

انواع تاکومتر ها

تاکومتر هایی که به طور متداول پیدا می شوند در زیر اشاره می شوند

نوع آنالوگ : از یک سوزن و اینترفیس شبیه به صفحه ی مدرج تشکیل شده است . آن ها امکان ذخیره سازی قرائت ها را ندارند و نمی توانند جزییاتی نظیر میانگین و انحراف را محاسبه کنند . اینجا سرعت از طریق یک فرکانس خارجی ارسالی به تبدیل کننده به ولتاژ به ولتاژ تبدیل می شود . این ولتاژ سپس توسط یک ولت متر آنالوگ نمایش داده می شود .

نوع دیجیتال : دارای یک LCD یا LED برای خواندن نتایج هستند و یک مموری برای ذخیره سازی نتایج . از آن ها می توان برای کار های تخصصی تر استفاده کرد ، و برای اندازه گیری و بررسی دقیق هر گونه کمیت های مبتنی بر زمان بسیار مناسب هستند . تاکومتر های دیجیتال این روز ها بسیار متداول هستند و آن ها نتایج را به صورت عددی به جای استفاده از سوزن و صفحه های مدرج فراهم می کنند .

نوع غیر تماسی و تماسی : تاکومتر نوع تماسی در تماس با میله ی چرخشی قرار دارد . نوع غیر تماسی برای موارد کاربردی متحرک مناسب هستند و از یک دیسک اپتیکال یا لیزری استفاده می کنند . در نوع تماسی ، یک سنسور مغناطیسی یا انکودر اپتیکال استفاده می شود . هر دوی این نوع روش های اکتساب داده ها هستند .

نوع اندازه گیری فرکانس و زمان : هر دوی این تاکومتر ها مبتنی بر روش های اندازه گیری هستند .  دستگاه اندازه گیری زمان سرعت را با اندازه گیری فواصل زمانی بین پالس های ورودی اندازه گیری می کند در حالی که نوع اندازه گیری کننده ی فرکانس سرعت را با اندازه گیری فرکانس پالس های ورودی اندازه می گیرد . تاکومتر های اندازه گیری کننده ی دما برای اندازه گیری های سرعت پایین و تاکومتر های اندازه گیری کننده ی فرکانس برای اندازه گیری های سرعت بالا ایده آل هستند .

دیدگاه ها بسته شده است