آنتی بیوگرام یک دستگاه تست حساسیت نسبت به آنتی بیوتیک است ، یعنی یک دستگاه تست کشش برای حساسیت یک سویه ی ایزوله شده ی باکتریایی برای آنتی بیوتیک های مختلف می باشد . در تعریف به منظور یک حساسیت در محیط آزمایشگاهی است ، ولی ارتباط دادن حساسیت در محیط آزمایشگاهی به حساسیت در محیط زنده اغلب اوقات آن قدر مفید است که برای یک تست طبی و پزشکی مفید باشد .

در اعمال طبی ، آنتی بیوتیک ها به دفعات در رابطه با حساسیت های مختلف تجویز می شوند : به عنوان مثال عفونت های مجاری ادراری را می توان با نسل اول کینولون ها و غیره ، درمان کرد . علت آن این است که باکتری اشرشیا کلی یک پاتوژن بسیار مشکل آفرین است ، و مشخص شده است که به کینولون حساس می باشد .

گرچه ، بسیاری از باکتری ها مشخص شده است که به چندین دسته از آنتی بیوتیک ها مقاوم هستند ، و درمان با استفاده از آن ها عمل سر راست و ساده ای نیست . چنین چیزی به ویژه در بیماران آسیب پذیر دیده می شود ، نظیر بیمارانی که در واحد مراقبت های ویژه قرار دارند . زمانی که این بیماران یک ذات الریه ی اکتسابی از بیمارستان را می گیرند ، باکتری های بسیار سر سخت تری نظیر سودوموناس آئروژینوزا دخیل هستند . درمان پس به طور کلی بر اساس اطلاعاتی خواهد بود که با استفاده از دستگاه تست کشش گرفته می شود و در رابطه با پاتوژن های محلی که احتمالا درگیر هستند ، جمع آوری شده است . این درمان ، بر اساس اطلاعات آماری در رابطه با بیماران قلبی ، و با هدف قرار دادن گروه بزرگی از میکروب هایی که به طور بالقوه درگیر هستند ، درمان تجربی نامیده می شود  که به کمک دستگاه تست کشش انجام می شود.

قبل از شروع این درمان ، دکتر از قسمتی از بدن که مشکوک به آلوده بودن است نمونه برداری می کند و آن را در دستگاه تست کشش قرار می دهد، یعنی : یک نمونه ی خونی زمانی که باکتری ها ممکن است به جریان خون حمله کرده باشند ، یک نمونه بزاقی در صورت یک ذات الریه ی مرتبط با دستگاه تهویه ، و یک نمونه ادرار در رابطه با عفونت مجاری ادراری. این نمونه ها به یک آزمایشگاه میکروبیولوژی انتقال داده می شود و در دستگاه تست کشش قرار میدهد و سپس زیر میکروسکوپ نمونه را بررسی و سعی خواهند کرد که باکتری را کشت دهند . چنین چیزی کمک به تشخیص عامل بیماری می کند .

زمانی که کشت باکتری انجام شد ، دو راه ممکن برای به دست آوردن یک آنتی بیوگرام وجود دارد :

  • یک راه نیمه حساس براساس دیفیوژن ( پخش ) ( روش Kirby – Bauer ) ; دیسک های کوچکی حاوی آنتی بیوتیک های مختلف ، یا دیسک های کاغذی آبستن شده ، در نواحی مختلفی روی محیط کشت روی یک پلیت آگار انداخته می شوند ، که این محیط کشت یک محیط کشت غنی از مواد غذایی است که روی آن باکتری ها می توانند رشد کنند . آنتی بیوتیک در نواحی اطراف هر بخش پخش خواهد شد ، و یک دیسک از لیز شدن باکتری به حالت مرئی در می آید . از آن جایی که غلظت آنتی بیوتیک در مرکز بیشترین ، و در این ناحیه پایین ترین بوده است ، قطر به دست آمده به عنوان میزان حداقل غلظت بازدارندگی ، یا MIC ( تبدیل قطر به میلی متر به MIC ، در µg / ml ، بر اساس منحنی های رگرسیون خطی در دستگاه تست کشش ) در نظر گرفته می شود .
  • یک راه کمی بر اساس رقیق سازی یعنی : یک سری رقیق سازی از آنتی بیوتیک ها صورت می گیرد ( یعنی یک سری ویال های واکنش دهنده با غلظت های پایین تر مواد آنتی بیوتیکی ) . آخرین ویالی که در آن باکتری رشد پیدا می کند حاوی آنتی بیوتیکی با حداقل غلظت بازدارندگی است .

 

 

◄ درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►


در فرم زیر نام  ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

 

نام و نام خانودادگی شما (الزامی)

آدرس ایمیل شما (الزامی)

شماره تماس شما (الزامی)

نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

پیام شما

دیدگاهتان را بنویسید