تانسیومتر همان طور که در حوزه ی فیزیک استفاده می شود ، آن را می توان یک ابزار اندازه گیری آزمایشگاهی دانست که به منظور اندازه گرفتن میزان کشش سطحی مایعات یا سطوح مورد استفاده قرار می گیرد . این دستگاه ها در آزمایشگاه های تحقیقاتی و توسعه به منظور مشخص سازی کشش سطحی مایعاتی همانند با روکش ها ، لاک ها یا چسبنده ها به کار گرفته می شوند . جنبه ی بیشتر کاربردی این ابزار آزمایشگاهی مطالعه ی فرآیند های تولید صنعتی همانند با تمیز کردن قطعات یا آب فلز دادن است .

مدل های مختلف تانسیومتر

دانشمندان معمولا از یک تانسیومتر به منظور اندازه گیری کشش سطحی و کشش بین سطحی یک مایع توسط روش های قطره ی ساکن ( چسبیده ) یا آویزان استفاده می کنند.

تانسیومتر حلقه ی Du Noüy

این نوع دستگاه یک حلقه ی پلاتونیومی را مورد استفاده قرار می دهد که در یک مایع غوطه ور می شود . همان طور که حلقه از مایع به طرف بیرون کشیده می شود ، نیروی لازم با دقت اندازه گیری می شود تا کشش سطحی مایع مشخص شود .

تانسیومتر صفحه ی Wilhelmy

تانسیومتر صفحه ی Wilhelmy نیاز به یک صفحه به منظور برقراری تماس با سطح مایع دارد . به تصور خیلی از افراد این روش ساده ترین و دقیق ترین راه به منظور اندازه گیری کشش سطحی به شمار می رود .

تانسیومتر فشار حبابی

به سبب نیرو های جاذب درونی یک مایع ، حباب های هوا در مایعات فشرده می شوند . فشار شکل گرفته ( فشار حباب ) منجر به ایجاد شعاع رو به کاهشی از حباب می شود .

تانسیومتر خاک

تانسیومتر خاک یک ابزار اندازه گیری محسوب می شود که به منظور مشخص سازی پتانسیل ماتریک آب ( کشش رطوبتی خاک ) در ناحیه ی هواده به کار گرفته می شود . این دستگاه اغلب اوقات از یک لوله ی پلاستیکی یا شیشه ای با یک سرپوش متخلخل چینی به وجود آمده است و مملو از آب می شود . بالای لوله یا یک فشار سنج خلاء یا یک کلاهک لاستیکی دارد که به همراه یک دستگاه تانسیومتر سوراخی ( puncture tensiometer )  پرتابل مورد استفاده قرار می گیرد که یک سوزن شبیه به سوزن های تزریق درون وریدی برای اندازه گیری فشار داخل این ابزار استفاده می شود. این دستگاه درون خاک واقع می شود و یک پمپ دستی به منظور بیرون کشیدن یک خلاء جزئی استفاده می شود . به همان شیوه که آب از خاک به وسیله ی گیاهان و تبخیر بیرون کشیده می شود ، خلاء داخل لوله بالا می رود . به دنبال افزودن آب به خاک ، خلاء داخل لوله رطوبت خاک را گرفته و کاهش پیدا می کند. بر پایه ی جنس خاک ، محتوای رطوبتی و به سبب پسماند ، یعنی تاریخچه ی اشباع سازی خاک ، مقدار نشان داده شده توسط ابزار گوناگون است .

چنین دستگاه هایی در برنامه ریزی آبیاری به منظور کمک به کشاورزان و سایر افرادی که برای آبیاری مدیریت می کنند استفاده می شوند تا در مشخص سازی زمان آب دهی موثر باشند . در ارتباط با منحنی حفظ آب ، تانسیومتر ها را می شود به منظور مشخص سازی میزان آب دهی استفاده کرد . با تمرین ، یک تانسیومتر می تواند ابزار موثری در رابطه با این اهداف باشد . تانسیومتر های خاک هم چنین می توانند در تحقیقات علمی خاک ها و گیاهان استفاده شوند .

قیمت تانسیومتر  ؛

برای اطلاع از قیمت زاویه سنج می توانید درخواست خود را از طریق فرم زیر ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند

درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►


در فرم زیر نام  ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

 

نام و نام خانودادگی شما (الزامی)

آدرس ایمیل شما (الزامی)

شماره تماس شما (الزامی)

نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

پیام شما

دیدگاه ها بسته شده است