ترموکوپل یک دستگاه الکتریکی است که از دو هادی متفاوت تشکیل شده است که نقاط اتصال الکتریکی در دماهای مختلف را شکل می دهند. یک ترموکوپل یک ولتاژ وابسته به دما در نتیجه ی تاثیر ترمو الکتریک تولید می کند و از این ولتاژ می توان برای اندازه گیری دما استفاده کرد . ترموکوپل ها استفاده ی وسیعی در سنسور دمایی دارند .

ترموکوپل های تجاری ارزان ، قابل تعویض هستند و دارای هادی های استانداردی می باشند که طیف وسیعی از دما ها را اندازه گیری می کنند . در مقابل با دیگر روش های اندازه گیری دما ، ترموکوپل ها خود پایدار هستند و نیاز به شکل خارجی تهییج ندارند . محدودیت اصلی در رابطه با آنها دقت است ; خطا های سیستمی کمتر از یک درجه سلسیوس سخت می توانند به دست آیند .

از ترموکوپلها استفاده ی زیادی در کاربرد های علمی ، صنعتی از جمله اندازه گیری دما برای موتور های دیزل ، اگزوز توربین گازی ، و دیگر فرآیند های صنعتی می شود . هم چنین در خانه ها ، اداره ها و شرکت های تجاری به عنوان سنسور های دمایی در تروموستات ها به کار گرفته می شوند و هم چنین به عنوان سنسور های شعله ای در دستگاه های امنیتی برای کاربرد های مهم نیرو گرفته از گاز .

ترکیبات خاصی از آلیاژ ها به عنوان استاندارد های صنعتی محبوب شده اند . انتخاب این ترکیب بر اساس هزینه ، موجودیت مواد ، راحتی ، نقطه ی ذوب ، ویژگی های شیمیایی ، پایداری و خروجی است . انواع متفاوت به منظور کاربرد های گوناگون به کار گرفته می شوند . آن ها معمولا بر اساس طیف دمایی و حساسیت مورد نیاز انتخاب می شوند . انواع دارای حساسیت کم ( انواع B ، R ، S ) رزولوشن های کمتری دارند . دیگر شاخص هایی که زمان انتخاب مد نظر باید گرفت شامل خنثی بودن شیمیای مواد ترموکوپل ، و مغناطیسی بودن یا نبودن است . انواع استاندارد ترموکوپل در زیر با الکترود مثبت ( با فرض T_{\rm c}” height=”17″ width=”63″> ) ابتدا لیست شده اند و سپس با الکترود منفی پیگیری شده اند .

کاربرد های ترموکوپل

از آنها برای اندازه گیری طیف بزرگی از دما ، از −270 تا 3000 درجه ی سانتیگراد ( برای یک زمان کوتاه ، در جو خنثی ) مناسب هستند . کاربرد های آن ها شامل اندازه گیری دما برای موتور های دیزل ، اگزوز توربین گازی ، دیگر فرآیند های صنعتی و دستگاه های مه ساز می شود . آن ها کمتر مناسب کار هایی هستند که نیاز به اندازه گیری تفاوت های دمایی کم با دقت بالا دارند ، به عنوان مثال محدوده ی 0 تا 100 درجه ی سانتیگراد با دقت 0.1 درجه ی سانتیگراد . برای چنین کاربرد های ترمیستور ها ، سنسور های دمایی شکاف باند سیلیکونی و ترمومتر های مقاومتی بیشتر مناسب هستند .

 

◄ درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►


در فرم زیر نام  ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

 

نام و نام خانودادگی شما (الزامی)

آدرس ایمیل شما (الزامی)

شماره تماس شما (الزامی)

نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

پیام شما

دیدگاهتان را بنویسید