ویسکومتر یا ویسکوزیمتر ابزاری است که برای اندازه گیری ویسکوزیته ی یک مایع استفاده می شود. برای مایعاتی که ویسکوزیته ی آن ها با شرایط جریانی فرق می کند ، از ابزاری به اسم رئومتر استفاده می شود. ویسکومتر ها تنها تحت یک شرایط جریانی ویسکوزیته را اندازه گیری می کنند.


به طور کلی ، یا یک مایع ثابت می ماند و یک جسم از میان آن حرکت می کند ، یا جسم ساکن است و مایع با گذر از آن عبور می کند. این کشش ایجاد شده توسط حرکت نسبی مایع و سطح ، مقیاسی از ویسکوزیته است. شرایط جریانی باید دارای یک مقدار اندک کافی از عدد رینولدز باشند تا جریان آرام محسوب شوند.

ویسکومتر های U شکل

این دستگاه ها همچنین با نام ویسکومتر های شیشه ای مویین یا ویسکومتر های استوالد ، نام خود را از ویلهلم استوالد گرفته است ، شناخته می شوند. از انواع دیگر می توان به ویسکومتر های آبلهود اشاره نمود. این نوع ویسکومتر اساسا از یک لوله شیشه ای U شکل که بصورت عمودی و در یک حمام دارای دمای کنترل شده قرار دارد تشکیل شده است. در یک سمت این لوله یک مقطع عمودی با قطر باریک که دقیقا اندازه گیری شده است قرار دارد ( یک لوله موئین با قطر مشخص ). در بالای این قسمت یک منطقه ی بر آمده قرار دارد و یک بر آمدی دیگر پایین تر از آن در سمت دیگر لوله قرار داده شده است که در هنگام استفاده سیال بوسیله ی مکش از محفظه پایینی به محفظه بالایی کشیده می شود و سپس اجازه داده می شود تا از طریق لوله موئین به محفظه پایینی جریان یابد. دو نشانه موجود در بالا و پایین محفظه بالایی حجم مشخصی را نشان می دهند که زمان مورد نیاز تا انتقال سیال بین این دو نشان با ویسکوزیته ی جنبشی متناسب است. چنین ویسکومتر هایی را می توان در قالب جریان مستقیم یا جریان معکوس دسته بندی کرد. ویسکومتر های جریان معکوس دارای مخزنی در بالای نشانه ها هستند و جریان مستقیم ها آن هایی هستند که زیر شاخص ها مخزنی دارند. چنین دسته بندی بواسطه ی این امر وجود دارد که بشود سطح مایع را حتی زمانی که مایعات مات ( غیر شفاف ) یا لکه دار اندازه گیری می شوند ، تعیین کرد ، در غیر این صورت این نوع مایعات علامت ها را می پوشانند و زمانی که سطح مایع از علامت عبور می کند ارزیابی غیر ممکن می شود.

 

قیمت ویسکوزیمتر

برای اطلاع از قیمت ویسکومتر می توانید درخواست خود را از طریق فرم زیر ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند

◄ درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►


در فرم زیر نام  ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

 

نام و نام خانودادگی شما (الزامی)

آدرس ایمیل شما (الزامی)

شماره تماس شما (الزامی)

نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

پیام شما

  • امتیاز کلی
  • Rated 5 stars
    5 / 5 (8 )
  • امتیاز شما


دیدگاه ها بسته شده است