لیست شرکت های ارائه دهنده ی بن ماری


حمام آزمایشگاهی یا دستگاه بن ماری در تست های آزمایشگاهی حساس همچون تست های آنزیمی و انعقادی همراه با بسیاری از دستگاه های آزمایشگاهی مورد استفاده قرار می گیرند. از جمله عملکردهای مهم در مورد این نوع از آزمایش ها کنترل حرارت است که بسیار لازم و ضروریست.هر کنترل یک سری واکنش های حرارتی که بر حسب زمان می باشد را داراست و از آنجا که فعالیت آنزیم ها رابطه ی مستقیمی با دما دارد این کنترل دما بسیار حائز اهمیت است. طیف حرارتی دستگاه بن ماری های موجود در بازار معمولا از 20 تا 100 درجه است. اصولا حمام آزمایشگاهی برای حفظ دمای کمتر از دمای محیط مناسب نمی باشد.

حرارت های متداول بی ماری :

 1. 37°C
 2. 56°C
 3. 100°C

در انتخاب دستگاه بن ماری باید به حجم کاری مورد نظر توجه کرد تا متناسب با اندازه بن ماری باشد. برای نگهداری و بازده کاری بالاتر آن، آب مقطر یا دیونیزه باعث می شوند املاح آب بر روی قسمت های مختلف بن ماری از جمله فیلامنت انباشته نشود.رسوب املاح بر روی فیلامنت باعث می شود تبادل حرارتی به درستی انجام نگیرد.برای ازبین بردن این املاح ها از اسید کلریدریک 10% استفاده نمایید.

معمولا حجم آب داخلی باید به شیار دوم برسد.سعی کنید همواره حجم آب یکسان باشد. روشن بودن دستگاه بن ماری بدون آب بسیار خطرناک می باشد.همچنین از قرار دادن دستگاه  در مناطقی که تغییر دمای بسیاری نسبت به محیط دارد مانند مقابل پنجره و یا کولر و… خودداری کنید.

خطای حرارتی قابل تحمل  :

25±0/5°C

30±0/5°C

37±0/1°C

56±1°C

100±1°C

در زمانی که در حال سنجش جنبش شناسی یا همان کینتیک مانند آزمایش های انعقادی و یا سنجش نوع فعالیت آنزیم ها هستیم دمای دستگاهمان باید در یک بازه ی کوچک ثابت ±0/1°C باشد. آزمایش های جنبش شناسی به قدری حساس هستند که تغییر حرارتی و تنظیم نا مناسب نتایج آنها را به طور کلی تغییر می دهد.

توجه شود که سطح آب دستگاه بن ماری همواره بیشتر از لوله های انکوبه شونده باشد.همچنین در زمان انکوبه در آن را باز بگذارید تا بخار بوجود آمده به درون لوله ها باز نگردد.

آب موجود در دستگاه به دلیل داشتن محیط گرم مناسب برای رشد باکتری و قارچ می باشد.لذا آب بن ماری باید مرتب تعویض شود.همچنین محلول ضدعفونی کننده در آب به اندازه یک یا چند میلی لیتر مانع از ایجاد هرنوع میکروب خواهد شد.

دستگاه بن ماری های مورد استفاده در آزمایشگاه دو نوع اند:

 

 1. پروانه دار:وجود پروانه در دستگاه بن ماری باعث گردش آب موجود در آن می گردد و این عمل موجب تثبیت دما در تمام نقاط آب بن ماری می گردد. از این جهت بسیار مناسب برای تست های جنبش شناسی می باشد.
 2.  ساده :در دستگاه بن ماری ساده چون پروانه ای وجود ندارد دما در نقاط مختلف آب متفاوت می باشد.حدوداً با  2°C اختلاف دما. از آنجایی که تغییر یک درجه حرارت در بن ماری باعث ایجاد  ده درصد تغییر در نتیجه ی آزمایش ها می گردد بهتر از است همواره از یک ترمومتر جیوه ای شیشه ای که با ترمومتر استاندارد کنترل شده باشد در دستگاه بن ماری استفاده کنیم تا تغییرات دمایی به صورت دقیق بررسی شود.از نظر WHO حرارت مورد نیاز واکنش های آنزیمی 37±0/1°C می باشد. از آنجایی که لوله های سرد نیاز به زمانی برای رسیدن به حرارت مورد نیاز دارند سعی کنید تعداد لوله های موجود در حمام آزمایشگاهی همیشه یکسان باشد.اگر شما 20 لوله قند را به روش اورتوتولوئیدین در دمای 100°C بن ماری قرار دهید برای اینکه آب درون دستگاه که سرد شده دوباره به دمای 100°C برسد نیاز به 2 دقیقه زمان خواهد داشت. در نتیجه در بن ماری ها با درجه حرارت 100°C تعداد المنت ها باید دو برابر باشد.توجه کنید که المنت ها هفته ای یکبار تمیز شود.همانطور که گفتیم بن ماری نباید در محیط هایی قرار بگیرد که دمای دستگاه را تغییر دهد. در هر دستگاه بن ماری حساسیت ترموستات و المنت متناسب با دمای کارکرده آن بن ماری می باشد و نمی توان از آن برای دماهای متفاوت استفاده کردواکنش های آنزیمی و تست های انعقادی به تغییر دما بسیار حساس بوده و یک درجه تغییر دما نتیجه را تغییر می دهد. به همین دلیل توصیه می شود برای این نوع آزمایش های خاص از دستگاه بن ماری های استاندارد که کیفیت بالایی دارند استفاده کنید. بن ماری های بی کیفیت ضعف خاصی در بی ثباتی دما دارند.

کنترل کیفی در دستگاه بن ماری

 1. آب بن ماری را مرتب تعویض نمایید تا خطر ناشی از کدرشدن و رشد میکروب به حداقل برسد.
 2. المنت مهمترین قطعه دستگاه حمام آزمایشگاهی می باشد که نباید رسوب بگیرد.رسوب زدایی را مرتب انجام دهید.
 3. دمای آب برای آزمایش های جنبش شناسی مهم است.هر روز قبل از آزمایش به وسیله دماسنجی جداگانه از دماسنج دستگاه دمای آب را کنترل کنید و در جدول ثبت کنید.
 4.  خطای قابل قبول در هر دما در دستگاه های پروانه دار نزدیک یک دهم کمتر یا یک دهم بیشتر از دمای اصلی می باشد و در دستگاه های ساده نزدیک یک درجه کمتر یا یک درجه بیشتر از دمای اصلی آب می باشد.
 5.  خطای قابل قبول در آزمایش های جنبش شناسی یک درجه بیشتر یا یک درجه کمتر از دمای اصلی می باشد که برای رسیدن به این دما تنها باید از دستگاه بن ماری پروانه دار استفاده کرد.

برای بسیاری از آنزیم ها تغییر دما به مقدار ±0/1°C که باعث تغییرات حدود 1% می شود از لحاظ کلینیکی قابل چشم پوشی می باشد. از لحاظ کلنیکی تغییر دمای یک دهم بیشتر یا یک دهم که معادل یک درصد تغییر در نتیجه است برای اکثر آنزیم ها قابل چشم پوشی است.

 

قیمت حمام آزمایشگاهی

برای اطلاع از قیمت بن ماری آزمایشگاهی می توانید درخواست خود را از طریق فرم زیر ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند

◄ درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►


  در فرم زیر نام  ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

   

  نام و نام خانودادگی شما (الزامی)

  آدرس ایمیل شما (الزامی)

  شماره تماس شما (الزامی)

  نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

  پیام شما

   

   

  • امتیاز کلی
  • Rated 5 stars
   5 / 5 (6 )
  • امتیاز شما


  دیدگاه ها بسته شده است