وسترن بلات یا دستگاه ایمونوبلاتینگ ( اغلب اوقات به اسم ایمنوبلات پروتئین نیز شناخته می شود ) به صورت گسترده ای در قالب یک تکنیک آنالیزی در حوزه های زیست سلولی ، ایمنو ژنتیک و دیگر رشته های زیست سلولی برای کشف پروتئین های خاص در یک نمونه از بافت همگن یا عصاره ، به کار گرفته می شود .

آنتی بادی های مصنوعی شکل داده می شوند که با یک پروتئین هدف مخصوص واکنش نشان دهند . نمونه ی تحت آزمایش مهیا و با این آنتی بادی ها بر روی غشاء قرار داده می شود ، پس از یک مرحله الکتروفورز ژل اگر پروتئین خاص مورد نظر وجود داشته باشد ، این امر منجر به بروز یک باند رنگ شده بر روی وسترن بلات می شود .

برخی از موتور های جستجو ، نظیر CiteAb ، Antibodypedia و SeekProducts موجود هستند که قادر به کمک به محققان در پیدا کردن آنتی بادی های مناسب برای به کار گیر در وسترن بلات هستند . تعداد زیادی از شرکت های ساخت معرف در مهیا سازی آنتی بادی ها ( هم آنتی بادی های مونو کلونال و هم پلی کلونال ) علیه ده ها هزار پروتئین مختلف ، تخصص دارند .

دیگر تکنیک های مربوطه شامل آنالیز دات بلات ، ایمنو هیستوشیمی و ایمنو سیتو شیمی می شود که در این تکنیک ها از آنتی بادی ها برای کشف پروتئین ها در بافت ها و سلول ها به وسیله ی رنگ آمیزی ایمنی ( immunostaining ) و روش ELISA به کار گرفته می شود .

منشاء شکل گیری این روش در آزمایشگاه Harry Towbin در موسسه ی Friedrich Miescher است . نام وسترن بلات به تکنیکی داده شده که به وسیله ی W. Neal Burnette معرفی آن انجام شد و به نوعی به Southern blot اشاره دارد ، تکنیکی به منظور آشکارسازی DNA که قبل از آن به وسیله ی ادوین ساترن ( Edwin Southern ) معرفی شده بود . آشکارسازی RNA تحت اصطلاحی به اسم northern blot قرار می گیرد و شکل دهنده ی آن فردی به اسم جورج استارک در استفورد است .

جنبه های کاربردی وسترن بلات یا ایمونوبلاتینگ

 • تست تاییدی HIV از وسترن بلات برای آشکارسازی آنتی بادی ضد HIV در یک نمونه سرم انسانی ، استفاده می کند . پروتئین های سلول های شناخته شده ی آلوده به HIV جدا می شوند و بر روی غشاء همان طور که در بالا اشاره شد ، رنگ آمیزی آن ها صورت می گیرد . سپس ، سرمی که بایستی تست شود در مرحله ی اولیه ی انکوباسیون آنتی بادی استفاده می شود ، یعنی آنتی بادی آزادی که شسته می شود ، و یک آنتی بادی ثانویه ی ضد انسان که به سیگنال آنزیمی که افزوده می شود ، در اتصال قرار می گیرد . باند های رنگ آمیزی شده سپس پروتئین هایی سرمی از بیمار که حاوی آنتی بادی است را مشخص می کنند .
 • وسترن بلات هم چنین به عنوان یک تست قاطع به منظور تشخیص انسفالوپاتی اسفنجی شکل گاو (bovine spongiform encephalopathy ) ( BSE – نام مرسوم آن بیماری جنون گاوی است ) به کار گرفته می شود .
 • برخی از انواع تست های بیماری Lyme از وسترن بلات استفاده می کنند .
 • از وسترن بلات هم چنین می توان به عنوان یک تست تاییدی برای آلودگی به ویروس هپاتیت B و آلودگی HSV-2 ( تب خال نوع 2 ) استفاده کرد .
 • در دام پزشکی ، از وسترن بلات معمولا برای تایید وضعیت FIV+ در گربه ها به کار گرفته می شود .

شیوه ی کار وسترن بلات

 • برای ایجاد وسترن بلات یک الکتروفورز ژل به منظور جداسازی پروتئین های بومی به وسیله ی ساختار سه بعدی یا پروتئین های دناتوره شده طبق طول پلی پپتید ها ، به کار گرفته می شود . پروتئین ها سپس به یک غشاء منتقل می شوند ( معمولا نیترو سلولز یا PVDF ) ، که در آن جا رنگ آمیزی آن ها با آنتی بادی های خاصی برای پروتئین هدف صورت می گیرد . مرحله ی الکتروفورز ژل در آنالیز وسترن بلات برای حل کردن مساله ی واکنش پذیری عرضی ( واکنش بین دو مولکول متفاوت ) آنتی بادی ها لحاظ شده است .

قیمت وسترن بلات ؛

برای اطلاع از قیمت ایمونوبلاتینگ می توانید درخواست خود را از طریق فرم زیر ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند

◄ درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►


  در فرم زیر نام  ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

   

  نام و نام خانودادگی شما (الزامی)

  آدرس ایمیل شما (الزامی)

  شماره تماس شما (الزامی)

  نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

  پیام شما

  • امتیاز کلی
  • No Rating Yet!
  • امتیاز شما


  دیدگاه ها بسته شده است