ارائه دهندگان این محصول 


پیپتهای مختلفی در بازار موجود هستند که هر کدام برای کار خاصی در نظر گرفته شده است .

به طور کلی به دو دسته تقسیم می شوند :

 1. پیپتهای حجمی ( volumetric ) یا انتقالی (transfer )
 2. پیپتهای مدرج (graduated ) یا اندازه گیری (measuring )

پیپتهای انتقالی ( transfer ) خود به دو دسته تقسیم می شوند :

 • پیپتهای حجمی (volumetric pipettes): برای انتقال حجم مشخص از مایع طراحی شده اند، این پیپتها دارای یک حباب (bulb) در وسط یک لوله استوانه ای شکل می باشند .
کاتالوگِ شیشه آلات آزمایشگاهیِ شات دوران آلمان کاتالوگِ شیشه آلات آزمایشگاهیِ پیرکس انگلستان

ویژگی های پیپتهای حجمی (volumetric pipettes):

علامت کالیبراسیون بر روی قسمت بالایی آن حک شده است و قسمت پائینی لوله به یک لوله باریک ختم می شود ، سوراخ خروجی پیپت باید به قدر کافی تنگ باشد تا از جریان سریع مایع و تخلیه ناقص پیپت که باعث خطا می شود ، جلوگیری شود . پیپتهای حجمی (volumetric ) و انتقال صحیح یک حجم ثابت کالیبره شده اند و برای رقیق کردن محلول ، ساختن استاندارد ، حل کردن سرم های کنترل ، انتقال حجم خاصی از مایع صاف شده ( filtrate ) و انتقال نمونه های غیر ویسکوز (non viscous ) به کار می رود . اندازه های معمولی این نوع پیپتها : 5،4،3،2،1 و 10 میلی متر می باشد . گاهی اندازه های 50،25،8،6 و 100 میلی متری آن هم وجود دارد . جدول زیر نشان دهنده حد تحمل عدم صحت (Bias ) پیپتهای مختلف می باشد . قابلیت اعتماد (reliability ) پیپتهای ولومتریک با کوچک شدن اندازه آنها کاهش می یابد . برای روش های میکروآنالیز باید از میکروپیپتهای خاص دیگری استفاده شود .

pipet bias

درصد عدم صحت پیپتها

 

 

 • پیپتهای اوسوالد – فولین ( Ostwald-Folin types ) : شبیه پیپتهای ولومتریک است ولی حباب آن نزدیک به انتهای آن قرار دارد و سطح تماس آن با مایع کم می شود. اندازه های معمولی آن 5/0 ،1، 2 و 3 میلی لیتر است .

این پیپتها برای اندازه گیری دقیق مایعات ویسکوز ( viscous ) مثل خون و سرم به کارمی روند . برعکس پیپتهای ولومتریک ، پیپت اوسوالد ، فولین یک حلقه حک شده نزدیک قسمت دهانی خود دارد که نشان می دهد پیپت باید فوت شود . پس از خروج کامل خون یا سرم و خروج قطرات آخری ،باید پیپت را فوت کرد . این پیپتها با یک مایع کدر مثل خون پر می شوند ، قسمت بالای مینیسک (meniscus ) باید خوانده شود .

نکته: کنترل سرعت تخلیه برای تمام محلول های ویسکوز لازم است ( باید با سرعت کم تخلیه شود ) ، تا لایه نازکی از محلول بر روی دیواره داخلی پیپت باقی نماند .

 

Graduated or measuring pipet:

یک استوانه شیشه ای با ضخامت یکسان است . دو نوع آن در بازار موجود است :

 1. Mohr type : بین دو علامت در ساقه کالیبره شده است .
 2. Serologic type : تا نوک پیپت تقسیم بندی شده است .

نکته: پیپتهای سرولوژیک باید فوت شوند تا تمام حجم مایع داخل خود را منتقل کنند . این پیپتها دارای یک حلقه یا دو حلقه حک شده در نزدیک سطح دهانی خود هستند که نشان می دهد که این پیپتها باید فوت شوند .

پیپت مور ( Mohr ): برای تخلیه احتیاج به کنترل مایع دارد و احتیاج به فوت کردن ندارد چون قسمت انتهای پیپت جزء تقسیم بندی نمی باشد .

سوراخ خروجی پیپتهای سرولوژیک گشادتر از مور می باشد و سریع تر تخلیه می شوند .

ویژگی های Measuring Pipet ها:

اندازه های معمولی measuring pipets شامل : 1/0، 2/0 ، 5/0 ، 1 ، 2 ،5 و 10 میلی لیتر می باشند . این پیپتها برای اندازه گیری رآژنت ها به کار می روند و به قدر کافی برای انتقال نمونه و استاندارد ، صحت ندارند . پیپتهای measuring از جنس بوروسیلیکات می باشند ، باید دقت کرد که در موقع کار پیپتهای شکسته ، خراش دار و نوک شکسته دور انداخته شوند . امروزه پیپتهای از جنس شیشه های مخلوط ( tempered glass ) که دارای مقاومت شیمیایی زیادی هستند ، کاربرد وسیعی پیدا نموده است.

گرچه نسبت به پیپتهای بوروسیلیکات گرانتر هستند ولی به سادگی می شکنند . این نوع پیپتها مقاومت بیشتری به خراش ، پریدن لبه آن دارند چون مقاوم تر هستند . لازم به تذکر است که عدم صحت ذکر شده در جدول فوق مربوط به کل ظرفیت پیپت می باشد و در صورت استفاده از حجم های کمتر ( درجه بندی بنایی پیپت ) صحت به همان نسبت کاهش می یابد . پس برای انتقال صحیح حجم از کوچک ترین پیپت ممکن استفاده کنید که مجبور به استفاده از درجه بندی های بینایی نشوید . در صورتی که خواستید با پیپت 5 میلی لیتری ، 3 میلی لیتر را منتقل کنید از 3 میلی لیتر ابتدایی یا بینایی پیپت استفاده کنید و هرگز از درجه بندی انتهایی ( آخر پیپت ) استفاده نکنید .

 

نکته: صحیح ترین پیپتهای موجود در بازار پیپتهای ولومتریک A calss و پیپت سرولوژیک نوک پهن دارای بیشترین عدم صحت می باشد.

پیپتها به چند صورت به کار گرفته می شوند؟

پیپتها به دو صورت به کار گرفته می شوند :

To Deliver( D یا Ex )

پیپتهای TD به دو نحو کالیبره شده اند :

 • به صورتی که آخرین قطره مانده در پیپت باید با فوت کردن تخلیه شود . این پیپتها معمولاً دارای یک خط در بالای استوانه پیپت هستند ( یا رد خط ) .

حجم مورد نظر را تا بالای خط کالیبراسیون کشیده و پیپت را به صورت کاملاً عمودی جلوی چشم می گیریم و مینیسک پایینی مایع را بر روی خط کالیبراسیون تنظیم میکنیم . پیپت را به دیواره داخلی ظرف مورد نظر تماس داده و به صورت عمودی اجازه ی تخلیه آزاد مایع را می دهیم ( بدو کج کردن پیپت یا تغغیر سرعت تخلیه ) چون پیپت در حالت عمودی برای انتقال حجم مشخص کالیبره شده است . پس از تخلیه کامل مایع دو ثانیه صبر کرده و آن را فوت می کنیم (مثل پیپتهای سرولوژیک معمولی ) .

 • به صورتی که قطره آخر در پیپت دست نخورده باقی می ماند .( در صورت فقدان خط کدر بالای استوانه ) در این صورت پس از تخلیه کامل محلول دو ثانیه صبر کرده و پیپت را بر می داریم ( مثل پیپتهای ولومتریک )

پیپتهای to contain     ( t.c   یا in) : این پیپتها برای کل حجم مایع درون پیپت کالیبره شده اند و باید به نحوی تخلیه شوند که قشر بسیار نازک جداره داخلی پیپت نیز برای انتقال صحیح حجم با محلول گیرنده شسته شوند.

نکته: اکثر پیپتهای با حجم کمتر از 5% میلی لیتر   in   یا     t.c هستند مثل پیپت   sahli   برای اندازه گیری هموگلوبین.

آموزش کار با پیپت:

 • پیپت کردن با دهان ممنوع است. از حباب مخصوص (   pipetting bulb   ) استفاده کرده و یا در صورت پیپت کردن با دهان، پنبه در قسمت دهانه پیپت قرار دهید که اگر مایع تصادفاً وارد قسمت دهانه پیپت شد، مستقیماً وارد دهان نشود .
 • پیپت را در موقع کشیدنه محلول و تخلیه آن عمودی نگهدارید.
 • قسمت پایینی مینیسک در سطح چشم خوانده شود (بر روی خط کالیبراسیون ) اختلاف سطح باعث خطا در خواندن پیپت می شود.
 • پیپتهای دارای حجم های متفاوت دارای کدبندی رنگی می باشند که به صورت یک حلقه رنگی در بالای پیپت مشاهده می شود.

5% و 1 میلی لیتر = زرد رنگ     2میلی لیتر = سفید رنگ ، سبز رنگ   5 میلی لیتر = آبی یا قرمز رنگ

10 میلی لیتر = نارنجی رنگ     2% میلی لیتر= آبی رنگ         1% میلی لیتر= سبز رنگ

پیپتها چه مشخصاتی دارند؟

 1. نام موسسه ای که پیپت را استاندارد کرده است مثل به معنی موسسه استاندارد آلمان با موسسه سازنده .
 2. حجم پیپت مثل : 1، 2 ، … میلی لیتر
 3. حرارتی که پیپت درآن کالیبره شده است ، معمولاً c °20
 4. عدم صحت مجاز پیپت ، مثلاً :001 /0 ±
 5. نوع تخلیه و کار با پیپت :TD یا EX ،TC یا In
 6. کلاس پیپت : A ، B و غیره
 7. ممکن است اطلاعات اضافه تری بر روی پیپتها ذکر شود ، مثلاً سرعت و زمان تخلیه پیپتهای کلاس As بر روی آنها نوشته شده است مثلاً 5/4 ثانیه .
 8. درجه بندی : مثلاً بر روی آن نوشته شده است پیپت 5 و 1/0 (یعنی تقسیمات تا 1/0 میلی لیتر باشد).

چگونه کنترل کیفی پیپتها را کنترل کنیم؟

روش های متفاوتی برای کنترل صحت پیپت وجود دارد:

 1. روش وزنی یا Gravimetric
 2. روش رنگ سنجی یا sPectroPH otometric
 3. روش تیتراسیون یا Titrometric
 4. روش رادیوایزوتوپ یا Radioisotopic

روش وزنی یا Gravimetric:

 • با استفاده از آب خالص (Pure water) که وزن مخصوص آن 1 می باشد.
 • با استفاده از جیوه (mercury) که وزن مخصوص آن 6/13 می باشد ، چون جیوه سمی است و بخار آن هم خطرناک است امروزه از جیوه کمتر استفاده می شود.

این روش برای پیپتهای T.D از نوع بوروسیلیکات به کار می رود. این روش برای پیپتهای با حجم بیش از 5% میلی لیتر توصیه می شود.

وسایل لازم:

 1. آب خالص از نوع Pure water grade I
 2. ویال مخصوص توزین درب دار و تمیز
 3. پیپت مورد نظر
 4. ترمومتر دقیق
 5. ترازوی دقیق با حساسیت 1% میلی گرم

 

تکرارپذیری حجم برداشتی توسط پیپت یکسان فرض می شود ، معمولاً فاکتور عدم دقت ( Imprecision) در پیپتها در نظر گرفته نمی شود. در صد عدم صحت مجاز بستگی به نوع آزمایش مورد نظر و نظریه NCCLS می باشد . حد مجاز عدم صحت برای پیپت اوسوالد 1% % ، پیپت measuring تا 4% % مجاز است. 5% % عدم صحت در آزمایشگاه کوچک و متوسط زیاد اشکالی ندارد.

روش اسپکتروفتومتریک

محلول خاصی مثل دی کرومات پتاسیم یا P – نیتروفنل (105mg/di) در آب یا رنگ دیگری را در آب در بالن ژوژه با پیپت مورد نظر و پیپت استاندارد (master pipet) رقیق کرده و با اسپکتروفتومتر در طول موج مناسب بخوانیم و درصد Bias را محاسبه می کنیم .

روش تیتراسیون

به وسیله پیپت مورد نظر ، با معرف های اسید و سود معلوم العیار تیتر می کنیم . همین کار را می توان با پیپت صحیح استاندارد انجام داده و Bias را محاسبه می کنیم .

روش رادیوایزوتوپ

دراین روش استفاده از master pipet (پیپت خیلی صحیح ) لازم است . با پیپت مورد نظر و master pipet یک رادیوایزوتوپ مثل 125 I را برداشته ودر لوله ریخته و با دستگاه گاما کانتر می خوانیم و در صد Bias را محاسبه می کنیم .

پیپتور چیست ؟

یک پیپت، پیپتور یا قطره چکان شیمیایی، یک وسیله آزمایشگاهی است که در شیمی بیولوژی و پزشکی برای حمل و نقل کردن یک مقدار حساب شده از مایع استفاده می شود، که اغلب به عنوان یک توزیع کننده محیط مایع است. پیپتها در چندین طرح برای اهداف گوناگونی با مقادیر متفاوتی دقیق و صحیح از پیپتهای شیشه آی تک قطعه ای تا پیپتهای الکترونیکی یا قابل تنظیم پیچیده تر به بازار آمده اند. بسیاری از انواع پیپتها با به وجود آوردن یک خلاء جزئی در بالای محفظه نگهدارنده – مایع کار می کنند و به طور انتخابی این خلاء را برای بیرون کشیدن و پراکنده کردن و توزیع مایع رها و آزاد می کنند. دقت محاسبات و اندازه گیری ها متفاوت است و به استایل و سبک آن بستگی دارد.

پیپتهای حجم سنجی

پیپتهای حجم سنجی یا پیپت bulb (حبابی) به استفاده کننده اجازه اندازه گیری کردن محلول را با دقت و درستی می دهد (درستی و صحت چهار طرح محسوس). این پیپتها دارای یک حباب بزرگ با یک قسمت طویل باریک در بالا با یک علامت درجه بندی تکی است همان طوری که آن برای یک حجم و مقدار تکی (مانند یک بالن یا فلاسک حجم سنجی) مدرج شده است. حجم های نمونه 10، 25 و ml50 هستند. پیپتهای حجم سنجی عموماً برای ساختن محلول های آزمایشگاهی از یک استوک یا ذخیره بازی و همین طور برای تهیه کردن محلول هایی برای تیتراسیون استفاده می شوند.

پیپتهای درجه بندی شده یا مدرج

پیپتهای مدرج یک نوع پیپتهای بزرگ هستند که دارای یک لوله طویل باریک سری درجه بندی ها، همانند یک استوانه مدرج یا بورت هستند، که برای نشان دادن حجم های اندازه گیری شده مختلف اند. آنها مستلزم یک منبعی از خلاء هستند، که در روزهای اولیه شیمی و بیولوژی استفاده شده اند. پیپتهای مدرج عموماً در حجم های 5، 10، 25 و ml50 آمده اند.

برای اجتناب از بلع و خوردن اتفاقی مواد بالقوه مضر، یک تعداد پرو پیپتورها کشف شده اند، هر دو چه به صورت دستی یا برقی کمک کرده اند:

پیپتهای پاستور

پیپتهای پاستور، پیپتهای پلاستیک یا شیشه آی هستند که برای انتقال دادن مقادیر کمی از مایعات استفاده شده آند، ولی درجه بندی شده نیستند یا برای هر حجم و مقدار خاصی درجه بندی نشده اند. حباب از بدنه پیپت جداست. پیپتهای پاستور را پیپتهای سرشیشه ای یا پستانکی، چکاننده ها، چکاننده های چشم و چکاننده های شیمیایی می نامند.

پیپتهای انتقال، نیز به عنوان پیپتهای برال Beral معروفند، که شبیه به پیپتهای پاستور هستند لیکن از یک قطعه تکی از پلاستیک ساخته شده اند و حباب شان به مثابه محفظه نگهدارنده – مایع عمل می کند.

کالیبراسیون (درجه بندی)

درجه بندی پیپت یک توصیه مهم در آزمایشگاه هاست وقتی این ابزار و وسایل را استفاده می کنیم. آن کار بررسی یا تنظیم کردن کیفیت نزدیک شاخص یا مقدار واقعی وسیله سنجش یا اندازه گیری را دراد که با مقایسه با یک استاندارد است. درجه بندی پیپت برای مطمئن شدن از آن است که وسیله بنابر توقعات یا پروتکل های کار، عمل و کار می کند. درجه بندی پیپت یک کسب و حرفه پیچیده در نظر گرفته شده چون آن اجزای بسیاری از روش های درجه بندی و چندین پروتکل درجه بندی را دربر می گیرد و همین طور برای در نظر گرفتن مدل هایی از پیپتهاست.

پیپتها را برحسب محدوده کاربردشان به چند دسته تقسیم می کنند؟

به 2 دسته تقسیم می کنند:

 1. پیپتهای انتقال دهنده ( یا حجمی ) Pipets/ (or Volumetric) Transfer
 2. پیپتهای اندازه گیری کننده ( یا مدرج ) Pipets/ (or Graduated ) Measurig

تقسیم بندی دیگری براساس نحوه استفاده از پیپتها نیز وجود دارد که بر این اساس آنها را به دو نوع تقسیم می نمایند:

 1. Internal (ln) To Contain (TC)
 2. External (EX)To Deliver(TD)

پیپتهای TD به 2 دسته تقسیم می شوند:

 1. Drain Out
 2. Ostwaldfolin

این پیپتها داری یک حباب کروی مرکزی و دو انتهای باریک بوده و از جنس شیشه هستند. در این نوع پیپتها خط کالیبراسیون در قسمت بالای پیپت قرار داشته و قسمت پایین با شیب کم به صورت مخروطی در می آیند.

پیپتهای انتقال دهنده معمولاً از نوع TD می باشند.

قبل از آن که بحث پیپتها را ادامه دهیم ابتدا بهتر است که پاره ای از واژه ها هم چون Blow Out ، TD و TC را تعریف نمائیم . به علت پیوستگی و کشش موجود بین مایع و سطح شیشه ای ، پس از خروج کامل مایع از پیپتهای نوع دمیدنی (Blow Out) ، همواره مقداری مایع به صورت لایه نازکی سطح داخلی پیپت را می پوشاند.

در مواقع استفاده از این نوع پیپتها لازم است که پس از خروج کامل مایع از پیپت ، با چندین بار بالا و پایین کشیدن محلول ، مواد و باقی مانده در سطح درونی آن را به خوبی شستشو دهیم . از طرف دیگر پس از خروج کامل مایع از درون پیپتهای نوع دمیدنی ، همواره مقدار بسیار کمی از مایع در انتهای پیپت باقی خواهد ماند که علت آن ، کمتر بودن نیروی وزن این مقدار محلول از نیروی پیوستگی یا کششی است که بین محلول و سطح درونی پیپت شیشه ای برقرار می باشد.

درحالی که فوت کردن پیپت جهت خارج ساختن این حجم از مایع در مورد پیپتهای نوع دمیدنی یا Blow Out مصداق دارد در مورد سایر انواع پیپتها خطا بوده و مجاز به این عمل نمی باشیم . معمولاً پیپتهای نوع Blow Out را توسط یک حلقه مات یا دو حلقه رنگی در انتهای بالای آنها مشخص می سازند.

کاتالوگِ شیشه آلات آزمایشگاهیِ شات دوران آلمان کاتالوگِ شیشه آلات آزمایشگاهیِ پیرکس انگلستان

پیپتهای (TD) To Deliver Pipets:

پیپتهایی هستند که براساس کل حجم مایع خارج شده از آنها کالیبره شده و نه نیازی به شستشوی سطح درونی آنها وجود دارد و نه احتیاجی به دمیدن و فوت کردن به درون آنها پس از خروج مایع می باشد . این دسته از پیپتها را با یک حلقه رنگی در انتهای قدامی مشخص می نمایند.

پیپتهای (TC) To Contain Pipets:

پیپتهایی هستند که براساس کل حجم مایع موجود درون آنها کالیبره شده اند. بنابر این جهت دستیابی به حجم صحیح لازم است که پس از خروج کامل مایع ، پیپت را چند بار با محلول نهایی شستشو دهیم . هنگام استفاده از پیپتهای (TC) باید توجه داشت وقتی که مینیسک (قسمت مقعر بالای مایع) در راستای خط کالیبراسیون قرار می گیرد ، پیپت باید به طور عمودی نگه داشته شود. هنگام خالی کردن مایع در حالیکه پیپت را در راستای قائم نگه داشته ایم ، نوک پیپت را باید با جدار لوله آزمایش تماس دهیم . همچنین پس از خروج کامل مایع ، باید حدود 3 ثانیه منتظر بمانیم تا مایع چسبیده به جدار درونی پیپت سرازیر شود. باید توجه داشت که به هیچ وجه نباید برای تخلیه سریع پیپت آن را فوت کرد، چرا که این امر موجب می شود تا مقدار بیشتری از مایع چسبیده به جدار درونی پیپت تخلیه گشته و حجم خالی شده به طور دقیق با حجم واقعی پیپت مطابق نباشد. رعایت این امر بخصوص در مورد مایعات چسبنده ، مانند خون کامل یا سرم الزامی است زیرا نیروی پیوستگی مایعات چسبنده به مراتب بیشتر از آب مقطر می باشد.

پیپتهای Volumetric (Transfer):Volumetric-pipets

این پیپتها جهت اندازه گیری حجم ثابتی از مایعات رقیق مانند مایعات فیلتر شده و نمونه های غیر ویسکوزه طرح ریزی شده اند. رایج ترین اندازه ها ی مورد مصرف این پیپتها حجم های 5 ، 2 ،1 و 10 میلی لیترمی باشند . هر چند که حجم های 8 ، 6 و 25 میلی لیتری آنها نیز وجود دارند اما کمتر مورد استفاده قرار می گیرند . باید توجه داشت که از قابلیت اطمینان به کالیبراسیون پیپتهای Volumetric با کم شدن حجم آن ها کاسته شده و به همین سبب نیز میکرو پیپتهای ویژه ای جهت میکروآنالیزها طراحی شده اند.

 

 

 

پیپتهای Ostwald-Folin:Ostwald-Folin-Pipet

این نوع پیپتها شبیه پیپت Volumetric می باشند با این تفاوت که حباب آنها نزدیک نوک آن قرار دارد. اندازه های رایج مورد استفاده آن ها 5/0 ، 1 ، 2 و 3 میلی لیتری است. این پیپتها برخلاف پیپتهای نوع Volumetric از نوع Blow Out و جهت چسبنده مانند خون و جیوه به صورت محدب بوده و برای خواندن حجم باید بالای آن را با درجه بندی کنار پیپت مطابقت داد . جهت جلوگیری از خطا باید خروج خون از پیپت کنترل شده و به آهستگی صورت گیرد تا مایع چسبنده از جدار داخلی پیپت جدا شود.

 

پیپتهای Measuring (Graduated):

این نوع پیپتها بلند ، استوانه ای شکل و دارای درجه بندی هستند . دو نوع از این پیپتها وجود دارند : Measuring-Pipet

 1. Mohr Pipets
 2. Serologic Pipets

پییتهای Mohr بین دو خط (یکی در بالا و دیگری در پایین ) کالیبره شده اند. پیپتهای سرولوژیک تنها یک خط کالیبراسیون در بالا داشته و درجه بندی آنها تا نوک پیپت ادامه پیدا می کند. بنابر این تمام پیپتهای سرولوژیک از نوع blow out می باشند . پیپتهای Serologic سوراخ خروجی گشادتری نسبت به پیپتهای نوع Mohr داشته ، بنابر این خروج مایع از آنها سریع تر است.

 

 

پیپتهای measuring در اندازه های مختلف 1/0 ، 2/0 ، 5/0 و 1 میلی لیتری وجود دارند . در شیمی بالینی گر چه از این نوع پیپتها جهت اندازه گیری معرف ها استفاده می شود ولی دارای صحت کافی برای Measuringاندازه گیری نمونه ها و یا استانداردها نمی باشند.

به طور تقریب اکثر وسایل شیشه ای آزمایشگاه که در اندازه گیری حجم مورد استفاده قرار می گیرند از جمله پیپتهای measuring از جنس بوروسیلیکات هستند . به ندرت شیشه های Flint-Glass در ساخت وسایل مورد استفاده قرار می گیرند . علت آن است که تغییرات دما و در نتیجه تغییرات حجم ، در شیشه های بوروسیلیکات کمتر از نوع Flint Glass می باشد . روی پیپتها علاوه برای عددی که نمایانگر حجم پیپت است، علائم و اعداد دیگری نیز به چشم می خورد که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره نمود :

 1. درجه حرارتی که در آن دما پیپت کالیبره شده است (مانند 20 درجه سلسیوس ) واضح است که کالیبراسیون مجدد نیز باید در همین درجه حرارت انجام شود.
 2. A یا B که نشانه دقت پیپت می باشد . پیپتهای نوع A در واقع درجه یک بوده و دقت بیشتری از پیپتهای نوع B دارند.
 3. محدوده خطای قابل قبول پیپت (Tolerance) که درجدول صفحه بعد نشان داده شده است.

به هیچ وجه نباید عمل Pipeting را با دهان انجام داد. در کارهای میکروبیولوژی معمولاً در انتهای پیپت پنبه گذاشته می شود. این بدان معنی نیست که برای کار با این پیپتها می توان از دهان استفاده کرد بلکه بخاطر آن است که مایع آلوده آهسته تر در پیپت جاری شده و وارد پستانک یا حباب لاستیکی نشود.

جدول محدوده خطای قابل قبول پیپت های مختلف

جدول محدوده خطای قابل قبول پیپتهای مختلف

 

 

کاتالوگِ شیشه آلات آزمایشگاهیِ شات دوران آلمان کاتالوگِ شیشه آلات آزمایشگاهیِ پیرکس انگلستان

قیمت پیپت

برای اطلاع از قیمت پیت مدرج یا پیپت حبابدار می توانید درخواست خود را از طریق فرم زیر ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند

◄ درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►


  در فرم زیر نام  ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

   

  نام و نام خانودادگی شما (الزامی)

  آدرس ایمیل شما (الزامی)

  شماره تماس شما (الزامی)

  نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

  پیام شما

  • امتیاز کلی
  • Rated 3.9 stars
   3.9 / 5 (4 )
  • امتیاز شما


  دیدگاه ها بسته شده است