نوع ترازوی آزمایشگاهی را برای کار خود ، از جمله ظرفیت و خوانا بودن قرائت در نظر بگیرید ، به قابلیت های اضافه ای که می توانند کارآیی را بالا ببرند نگاهی داشته باشد و سپس تصمیم بگیرید که انتخاب شما مطابق با بودجه ی شما است یا خیر .

 

مشاهدۀ انواع ترازوی آزمایشگاهی
 

 

 

هنگام خرید ترازوی آزمایشگاهی مدل مناسب با احتیاج خود را از جمله ظرفیت و خوانا بودن قرائت آن را در نظر بگیرید ، امکانات بیشتری که می توانند باعث افزایش کارآیی ترازوی آزمایشگاهی شوند را مد نظر داشته باشید و سپس تصمیم گیری کنید که مدل مورد انتخاب شما با بودجه تان همخوانی دارد یا خیر .

دو مدل ترازوی آزمایشگاهی

به منظور شروع فرآیند گزینش ترازوی آزمایشگاهی باید توجه داشته باشید این ابزار آزمایشگاهی در دو مدل دیده می شود :

ترازو های تحلیلی

اغلب اوقات بهترین نوع ترازو های آزمایشگاهی هستند و قادر هستند نتیجه تا حداقل 4 رقم اعشار ( به عنوان نمونه 0.0001 گرم یا 0.1 میلی گرم ) نشان دهند . توانایی نشان دادن نتایج به این شکل تحت اصطلاح قابلیت خوانا بودن قرائت ترازو مطرح می شود ( خوانا بودن در این جا به معنای نشان دادن دقیق تر وزن نمونه است ) . ترازو های مدل تحیلی قابلیت خوانا بودن قرائت بی نظیری دارند . ظرفیت آن ها ( حداکثر وزن ) اغلب اوقات تا حداکثر 250 گرم است . مرسوم ترین ترازو های تحلیلی قادر به این هستند که نتایج را در قالب 4 تا 5 رقم اعشار نمایش دهند و از آن ها در خصوص وزن مواد خام ، مواد شیمیایی و دارو ، معمولا به صورت پودری شکل ، مایع یا جامد ، استفاده می شود . علاوه بر انواع تحلیلی ، ریز ترازو ها نتایج را تا 6 رقم اعشار در رابطه با موارد کاربردی که نیاز به اندازه گیری های فوق العاده دقیقی دارند ، نشان می دهند .

ترازوی دقیق

اغلب اوقات قادر به نشان دادن نتایج از یک تا سه رقم اعشار هستند ( 0.001 گرم تا حداکثر 0.1 گرم ) ، یعنی خوانا بودن قرائت آن ها در تقابل با ترازو های تحلیلی به مقدار کمتری است . با این وجود ، ترازو های دقیق قادر به تحمل ظرفیت های بیشتری ، تا حداکثر چند کیلوگرم ، هستند . برخی از ترازو های دقیق پرتابل هستند و با باتری کار می کنند ، بنابراین در رابطه با فعالیت های میدانی یا کاربرد های مشابه گزینه ای قابل انعطاف محسوب می شوند . ترازو های دقیق پرتابل اغلب اوقات قیمت پایین تری دارند  و خوانا بودن قرائت آن ها در حد یک یا دو رقم اعشار است .

گزینش یک ترازوی آزمایشگاهی مناسب

برای محدودسازی بیشتر گزینه های در پیش رو ، می توانید موارد زیر را دنبال کنید و گزینه ای را انتخاب کنید که به شکل بهتری با پیش نیاز های کلی شما تطابق دارد .

به منظور محدود کردن بیشتر گزینه ها ، موارد زیر را دنبال کنید و به گزینه ای برسید که با پیش نیاز های کلی شما بهتر مطابقت دارد .

 • از میزان خوانا بودن قرائت ترازوی آزمایشگاهی خود مطلع باشید . میزان دقتی که اندازه گیری شما بایستی ثبت کند را مد نظر داشته باشید و گزینه ای را خریداری کنی دکه بر همان اساس با مقدار رقم صحیح اعشار ، نتایج را نشان دهد .
 • ابزاری را انتخاب کنید که نتایج بهتری را در اختیار شما قرار دهد . اگر نتایج به دست آمده بایستی دقت 0.01 یا 0.005 گرم را داشته باشند ، گزینه ی انتخابی شما باید ترازویی با دقت 4 رقم اعشار باشد . آغاز انتخاب های شما بایستی با توجه به دقت مورد نیازتان باشد ، به دنبال آن ترازویی را خریداری کنید که قابلیت خوانا بودن قرائت بهتری دارد ، تا گزینه های خود را محدود نکرده باشید .
 • ظرفیت یا حداکثر وزن مجاز را فراموش نکنید . نوع ظرف اندازه گیری مورد استفاده و نوع موادی که بایستی اندازه گیری شوند را مد نظر داشته باشید .
 • اگر به شکل منظم اندازه گیری هایی در حد 50 گرم انجام می دهید ، بایستی گزینه های شما معطوف به ترازو هایی با ظرفیت 100 گرم باشد . بر اساس یک اصل کلی ، بایستی به منظور ممانعت از بیش از حد بارگذاری بر روی ترازو میزان توزین شما در وسط محدوده ی ظرفیت ترازو واقع شود .
 • امکانات و گزینه های اضافی را مد نظر داشته باشید :
  امکاناتی که یک ترازو ممکن است دارای آن ها باشد :
 • سطح وزن کردن : اطمینان لازم را داشته باشید که سطح وزن کردن و شکل آن با کار شما همخوانی دارد و مناسب است
 • اینترفیس کامپیوتری : معمولا تمامی ترازو های تحیلی و دقیق بخش های نرم افزاری نیز در خود دارند . آیا این اینترفیس ( یو اس بی ; RS-23 ) با تجهیزات شما سازگاری دارد ؟ آیا صفحه کلید و نمایشگر آن برای کاربرد های بهینه طراحی شده اند ؟ به عنوان نمونه صفحات نمایش فوق العاده بزرگ به منظور مشاهده ی آسان ، شاید از مکان دور در آزمایشگاه ، بهتر باشند . اگر شرایط دیگر تمامی در حالت برابر قرار دارند ، این قابلیت ممکن است جذاب باشد .
 • توزین حیوانی یا توزین پویا : این قابلیت حرکت یک حیوان را بر روی سطح توزین مد نظر قرار می دهد . در عرض چند ثانیه چندین قرائت صورت می گیرد و مقدار متوسط آن ها را برای دقت بیشتر نشان می دهد .

گزینه هایی که امکانات بیشتر یا لوازم جانبی به شمار می روند و معمولا هزینه ی بیشتری در بر دارند :

 • کیت اندازه گیری چگالی یا گرانش خاص . این نوع اندازه گیری در آزمایشگاه های اطمینان کیفی به منظور معین سازی کیفیت یک محصول امری مرسوم است . این کیت قسمت های ضروری به منظور وزن کردن آسان نمونه در هوا و غوطه ور شده در مایع را دارد . هم چنین یک ترمومتر و معمولا یک وزنه با حجم مشخص دارد که برای گرانش خاص مایعات استفاده می شود .

شرکت های تولید کننده ی مواد خام ، به همراه سایرین ، برای مشخص سازی این که آیا هوا در بین مواد آن ها گیر افتاده است یا نه ، از این اطلاعات استفاده می کنند که سبب شکل گیری گرانش خاص اندکی می شود . سازندگان فوم سنتزی برای مشخص سازی این که آیا هوا بیش از حد کم یا زیاد در محصولات آن ها گیر افتاده است ، به داده های مشابهی نیاز دارند . برخی از ترازو ها دارای بخش نرم افزاری هستند که کاربر را در میان مراحل تست راهنمایی و به شکل خودکار گرانش خاص یا چگالی را اندازه و محاسبه می کند .

این قابلیت با آن که سبب آسودگی برای کاربر می شود ولی اگر اندازه گیری گرانش خاص یا چگالی به شکل منظمی مورد محاسبه قرار گیرد ، سبب بالا رفتن کارآیی نیز می شود .

4) در پایان بودجه ی خود را فراموش نکنید . قابلیت های مهم ، همانند با میزان خوانا بودن قرائت ممکن است باعث مشخص کردن نور ترازوی انتخابی شما شوند ، ولی برخی از گزینه ها اگر به صورت بارزی باعث صرفه جویی در زمان نشوند ، در دسته ی ” وجود آن ها خوب است ” واقع می شوند .

کیت اندازه گیری چگالی و گرانش خاص قادر به کاهش هزینه های ترازوی آزمایشگاهی شما تا حدود 20 تا 30 درصد است . این هزینه ممکن است برای تولید کننده ها یا دیگر افراد کارشناسی که به شکل پیوسته از این اندازه گیری استفاده می کنند ، با اهمیت باشد . در رابطه با کاربرد های ساده ی آزمایشگاهی ، ممکن است به این هزینه نیازی نباشد .

 

مشاهدۀ انواع ترازوی آزمایشگاهی
 

 

 

قیمت ترازوی آزمایشگاهی

برای اطلاع از قیمت ترازوی دقیق و ترازوی حساس آزمایشگاهی می توانید در فرم زیر درخواست خود را با جزئیات ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند

درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►


در فرم زیر نام  ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

 

نام و نام خانودادگی شما (الزامی)

آدرس ایمیل شما (الزامی)

شماره تماس شما (الزامی)

نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

پیام شما

 • امتیاز کلی
 • Rated 5 stars
  5 / 5 (3 )
 • امتیاز شما


دیدگاه ها بسته شده است