کالیبراسیون عمل پیدا کردن روابط میان دو کمیت نامشخص یا مجهول است ( هنگامی که مقادیر قابل اندازه گیری عدد معینی برای مقدار در نظر گرفته شده ندارند یا هدف یافتن یک استاندارد برای آن مقدار است ) . هنگامی که یکی از مقادیر معین است و تشخیص یا تنظیم آن از طریق یک دستگاه انجام شده است ، اندازه گیری دیگر به شبیه ترین شکل ممکن با دستگاه اول ، توسط یک دستگاه ثانویه انجام می گیرد . مقادیر قابل اندازه گیری ممکن است در دو دستگاهی که با هم مشابه هستند متفاوت باشند . این دستگاه با صحت شناخته شده یا اختصاص داده شده ” استاندارد ” نام دارد .  دستگاه ثانویه یعنی دستگاه تحت کالیبراسیون یک واحد تحت تست ، ابزار تست یا هر نوع نام دیگری داده می شود . کالیبراسیون معمولا اشاره به عمل سنجش و تنظیم دقت و صحت تجهیزات اندازه گیری دارد . هدف از کالیبراسیون تجهیزات آزمایشگاهی از بین بردن یا کاستن خطای قرائت های یک دستگاه در طول یک طیف برای تمامی ارقام پیوسته است .

  • دقت ، درجه ای است که در آن اندازه گیری های تکراری تحت شرایط ثابت همان نتایج را بروز می دهند .
  • صحت ، درجه ای از نزدیک بودن اندازه گیری های یک مقدار به رقم صحیح حقیقی اش است .

در همین راستا ، استاندارد های مرجع با مقادیر مشخص شده برای نقاط گزینشی تحت پوشش قرار داده ی طیف مورد نظر با ابزار مورد نظر اندازه گیری می شوند . سپس یک رابطه ی تابعی بین مقادیر استاندارد ها و اندازه گیری های مرتبط ، به وجود می آید .

در حالت انجام کالیبراسیون به دو صورت است :

  •  ابزاری که باید خطا های آن ها رفع شود : ابزار در همان واحد های مشابه با استاندارد های مرجع مورد قرائت قرار می گیرند . هدف کالیبراسیون مشخص سازی و حذف هر نوع خطایی در ابزار مرتبط با واحد معین شده ی اندازه گیری است . به عنوان نمونه ، مقادیر اندازه گیری سیستم های تصویر برداری نوری از پهنای خطوط روی نیمه هادی ها در میکرومتر ها ، واحد مورد نظر ، قرائت می شود . با این وجود ، این ابزار باید با مقادیر برابر با استاندارد های مرجع کالیبره شوند اگر اندازه گیری های پهنای خط در این صنعت با هم دیگر مطابقت می کند .
  • ابزاری که اندازه گیری های آن ها به عنوان یک جانشین برای دیگر اندازه گیری ها عمل می کنند : این ابزار در واحد های گوناگون به نسبت استاندارد های مرجع ، مقادیر را قرائت می کنند . هدف این کالیبراسیون تبدیل قرائت های ابزار به واحد های مورد نظر است . یک نمونه اندازه گیری های انجام شده با دانسیتومتر است که به عنوان جانشینی برای اندازه گیری های غلظت تابشی عمل می کند . در همین راستا ، استاندارد های مرجع در چندین سطح غلظت متفاوت تابش داده می شود و سپس از طریق رادیومتری مورد اندازه گیری قرار می گیرد . همان استاندارد های مرجع به وسیله ی دانسیتومتر اندازه گیری می شود . نتایج کالیبره شده قرائت های دانسیتومتر در آینده از دستگاه های پزشکی در تصمیم گیری در خصوص استریل بودن دستگاه در سطح قابل قبولی از تابش ، دخیل است .

 

قیمت کالیبراسیون تجهیزات آزمایشگاهی

برای اطلاع از قیمت کالیبراسیون دستگاههای آزمایشگاهی می توانید درخواست خود را از طریق فرم زیر ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند

درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►


در فرم زیر نام  ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

 

نام و نام خانودادگی شما (الزامی)

آدرس ایمیل شما (الزامی)

شماره تماس شما (الزامی)

نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

پیام شما

  • امتیاز کلی
  • Rated 5 stars
    5 / 5 (3 )
  • امتیاز شما


دیدگاه ها بسته شده است